Öne çıkanlarYaşa

Samsunlu tiyatrocu Fatoş İpekdal Özbenli’den büyük başarı

Tiyatro Küçükeller ile çocuklara tiyatroyu sevdiren Fatoş İpekdal Özbenli, Samsun Yaşam'a özel açıklamalar yaptı

Hayatını tiyatroya adamış ve çocuklara tiyatroyu sevdiren Fatoş İpekdal Özbenli, Tiyatro Gazetesi tarafından çocuk tiyatrosuna katkılarından dolayı Emek Başarı ödülüne layık görüldü. Tiyatro Küçükeller ile çocuklara tiyatroyu sevdiren Özbenli, Samsun Yaşam’a özel açıklamalar yaptı.

—Uzun zamandır tiyatro yapıyorsunuz. Tiyatro Küçükeller’i ne zaman kurdunuz?

F.Ö: Yaklaşık 25 yıldır Samsun’da tiyatro yapıyorum. Çocuk oyunlarında da yer almıştım. Çocuk oyunu sergilemek biraz sıkıntılı. Çocuğun oyuna konsantre olması zor olabiliyor. Bu sıkıntıyı çözmek istedim. Ve 2007 yılında Tiyatro Küçükeller’i kurdum. Kuklaları çok seviyordum. Bir kukla tiyatrosu hayalim vardı. Bunun için de İstanbul’da kısa dönemli bir workshopa katıldım. Sonrasında da ilk oyunumuzu kukla tiyatrosu olarak yaptık. İnanın daha ilk oyunumuzda çocuklar, konsantre olup oyunumuzu sessizce seyretti. Çocuklar sessiz bir şekilde oyunu izliyorlarsa, oyuna katılmaları gereken yerde katılıyorsa bu sahnedeki oyuncuların ve çocuk tiyatrosunun bir başarısıdır.

— Samsun’da tiyatroya rağbet var mı?

F.Ö: Başka şehirden çocuk tiyatroları geldiğinde daha fazla rağbet görüyor. Ama bizim mahallenin çocukları kısmına geldiğimizde, biz ne kadar düşük ücretli oynasak da ücretlerimiz 8 lira 10 lira gibi rakamlar. Ama biz Tiyatro Küçükeller olarak bunu aştık. İnsanlar, son üç yıldır bizi kendileri aramaya başladı. Bu bizim için başarıdır.

— Bize biraz minik seyircilerinizden bahseder misiniz?

F.Ö: Çok keyifli seyircilerimiz var. Çevre köylerden gelen seyircilerimiz, merkezden gelen seyircilerimiz var. Hepsinin tadı çok ayrı. Kreşlerden, anaokullarından ve ilkokullarından gelen öğrencilerle çok güzel anlar yaşıyor, çok güzel anılar biriktiriyoruz.

— Şu anda sahnelediğiniz bir oyun var mı?

F.Ö: Sağlık Mutfağı adlı oyununuzla seyirci karşısındayız. Aralık ayında Atakum Sanat Merkezi’nde 11-12 Aralık’ta, Gazi Sahnesi ve Lovelet Sahnesi’nde de oyunumuz olacak. Hedefimiz, her seferinde daha güzel oyunlar sergilemek ve daha fazla seyirciye ulaşmak.

Tiyatro Gazetesi’nden ‘Emek Başarı’ ödülü

— Samsun’da tiyatro yapmak zor mu?

F.Ö: Tiyatro Küçükeller ilk kurulduğunda çalmadığımız kapı kalmadı. Samsunluları oyunlarımıza davet ettik. Tiyatro için çok çabaladık. 12 yıldır bir çocuk tiyatrosu kurumunu yürütmek de hakikaten çok kolay bir şey değil. Ve her dönem bir önceki dönemden daha iyisini yönetmeye çalışma çabası ayrı bir zorluk. Ama İki yıldır da gerek okul müdürleri, gerek kurum sahipleri artık bizi arıyor. Her arayana bir çentik atıyorum. Evet, yine başardık bizi arayacaklar çünkü oyunlarımız çok güzel.

— Geçtiğimiz günlerde çocuk tiyatrosuna katkılarınızdan dolayı ödül aldınız Neler söylemek istiyoruz?

F.Ö: Tiyatro Gazetesi’nden ‘Emek Başarı’ ödülü aldınız. 12 yıldır kadın olarak tek başına sen bu kurumu yürütüyorsun ve bu ödülü hak ettin dediler ve çağırdılar buradan. Ve biz de gittik seve seve aldık bu ödülümüzü. Herkese çok teşekkür ediyorum.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Samsun Yaşam

Samsun Yaşam hakkında en geniş derlenmiş şehir rehberi sitesidir. Yaşa, Keşfet, Eğlen..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı