GenelHaberlerÖne çıkanlarYaşam

Samsun’da 42 yıldır kalaycılık yapıyor

Samsun'da 42 yıldır kalaycılık yapan Mustafa Usta, severek yaptığı mesleğinde yetişen eleman olmadığı için çok üzüldüğünü söyledi.

Samsun’un İlkadım ilçesinde kalaycılık yapan Mustafa Usta, mesleği yapan son usta olduğunu kaydederek, bu duruma çok üzüldüğünü söyledi. Mesleğini 42 yıldır severek yaptığını ifade eden Usta, gençleri yaz tatillerinde kalaycılık öğrenmeleri için atölyesine çağırdı.

CANIMIZI TEZGAHTA BIRAKIRIZ

Emekli olduğu halde kalaycılığa devam ettiğini kaydeden Usta, “Mesleğe 1977 yılında abimin yanında başladım. Gücüm eskisi kadar yetmese de mesleğime hala devam ediyorum. Eskiden bir günde yaptığım işi şimdi 3 günde yapıyorum. Ama kalaycılığı çok severek yaptığım için bırakamıyorum. Rahmetli ustalarımız ‘biz ustaların canı tezgahta çıkar’ delerdi. Gençken bunu anlayamazdım. Ama gerçekten bu sözün bir aslı varmış” diye konuştu.

ÇOK ÜZÜLÜYORUM

Samsun’da iki kalaycıdan biri olduğunu belirten Usta, “Samsun’da gerçekten bu işi yapan iki kişi var. Bir tanesi benim. Ben de 53 yaşındayım. Ne yazık ki mesleğimizde alttan eleman yetişmediği için Samsun’da benden sonra bu meslek de bitecek. Bu da beni çok üzüyor. Çünkü benim mesleğim dünyanın en güzel zanaatı. İnsanlar, her zaman size ihtiyaç duyuyor. Ülkede kriz olsa da bu meslekte olmuyor. Ben bu meslek sayesinde evlendim. Çocuklarımı büyüttüm. Ve emekli oldum. Hiç aç kalmadım” dedi.

ATÖLYEMİ GENÇLERE AÇARIM

Gençleri kalaycılık öğrenmeleri için dükkanına çağıran Usta, “Gençler, bu mesleği çok bilmiyor. Kendi çocuklarım da kalaycılık yapmak istemedi. Devletimiz, meslek ölmesin diye bize yardımcı oluyor, vergiden muaf tutuyor. Öğrenci bulun, ders verin diyor. Ancak, gençler pek yanaşmıyor. Ben atölyemi ve dükkanımı gençlere açmaya hazırım. İş bulamayan ya da yaz tatillerinde boş durmak istemeyen gençlere mesleği öğretmeye hazırım” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı