Öne çıkanlarYaşam

Samsun’da 2018 yılı böyle geçti

Samsun'da 2018 ilklerin yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçti

Samsun’da 2018 ilklerin yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçti

Samsunspor kulüp tarihinde ilk kez kayyuma kaldı

TFF 1. Lig ekiplerinden Samsunspor, bugün gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurul’da kimsenin başkanlığa aday olmamasından ötürü, kulüp tarihinde ilk kez kayyuma kaldı.

Samsun Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kırmızı-beyazlı takıma kayyum heyeti atandı. Kayyum heyetinin başkanlığına Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz getirilirken, başkan yardımcısı Nihat Soğuk, futbol şube sorumlusu Suat Çakır, genel sekreter Hayri Şen, idari işleri sorumlusu ve basın sözcüsü Mesut Aydoğdu, mali işler sorumlusu Osman Arslan, hukuk işleri sorumlusu ise Cem Yazgan oldu.

“Samsun Okuma Vakti” projesi hayata geçti

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan “Samsun İçin Okuma Vakti” etkinliği ile Türkiye’de ilk defa bir şehrin tamamında “okuma saati” çalışması yapıldı. “Samsun İçin Okuma Vakti” olarak isimlendirilen etkinlik ile her gün saat 20.00’de anne, baba, çocuk herkesin televizyonu, tableti, telefonu kapatarak kitap okuması amaçlandı.

Nurten öğretmen ‘Eğitim Nobel’inde dünyada ilk 10’da

İngiliz Varkey Vakfı tarafından verilen ve ‘Eğitim Nobel’i’ olarak bilinen ‘Küresel Öğretmen Ödülü’nde bu yıl ilk 10 finalist arasına Samsun’dan anaokulu öğretmeni Nurten Akkuş da kaldı. Finale kalan eğitimcilerin adını ise Bill Gates duyurdu. 18 Mart’ta Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de düzenlenenek ‘Küresel Eğitim ve Beceriler Forumu’nda ödülün sahibi olan öğretmen açıklandı.

Samsunlu ünlü şair Cemal Safi hayatını kaybetti

Şarkılara dönüşen şiirleriyle tanınan sanat camiasının önemli isimlerinden Samsunlu şair Cemal Safi tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 17 Nisan 2018 Salı günü saat 20.00 sularında hayata gözlerini yuman Safi’nin cenaze namazı, 20 Nisan 2018 tarihinde Cuma namazını müteakip Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Bilkent Doğramacızade Ali Paşa Camii’nde kılındı.

Samsun’un 19 yıllık belediye başkanı Y. Ziya Yılmaz istifa ederek yerine Zihni Şahin geldi

Samsun’un Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın milletvekilliği aday adaylığı için istifasının ardından olağanüstü toplanan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, Zihni Şahin’i başkan olarak seçti.

53 yıllık efsane kulüp Samsunspor, tarihinde ilk kez TFF 2. Lig’e düştü

Spor Toto 1’inci Lig 34’üncü hafta mücadelesinde sahasında Ümraniyespor ile 3-3 berabere kalan Samsunspor; Gaziantepspor ve Grandmedical Manisaspor’un ardından küme düşen üçüncü takım oldu

Samsun Üniversitesi kuruldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na eklenen Samsun’a ikinci bir üniversite kazandırılması konusu Meclis Genel Kurulunda görüşülerek kabul edildi.

Panorama Samsun 1919 Dijital Gösterim Merkezi açıldı

Samsun’da yapımı tamamlanan Panorama 1919 Müzesi 5 Mayıs 2018 yılında resmi açılışı gerçekleşti. Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu ve 44 projeksiyondan yararlanılarak yapılan Dijital Gösteri Merkezi’nde 1071 Malazgirt Zaferi’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne giden süreçte kazanılan tarihi zaferler görsellerle anlatılıyor

Samsunspor şirketleşti, 13 yıl aradan sonra İsmail Uyanık başkan oldu

Samsunspor’da 2 Haziran 2018 Cumartesi günü olağanüstü seçimli genel kurul yapıldı. Yapılan genel kurulda kulübün şirketleşmesi oy birliği ile kabul edilirken, eski başkan İsmail Uyanık da yeniden başkan seçildi.

Samsun’da CHP’den 79 yıl sonra bir kadın aday milletvekili seçildi

Samsun’da CHP, 24 Haziran seçimlerinde 79 yıl sonra 3’üncü kadın milletvekilini çıkarttı. Samsun’da CHP’nin kadın adayı Neslihan Hancıoğlu, CHP’nin 79 yıl aradan sonra seçilen 3’üncü kadın milletvekili olarak tarihe geçti.

Samsunlu Yeşilçam oyuncusu Sıtkı Sezgin (Şişko Nuri) hayatını kaybetti

Türk sinemasında canlandırdığı çocuk tiplemeleriyle tanınan Şişko Nuri lakaplı sanatçı Sıtkı Sezgin, 18 Ağustos 2018 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti.

Sıtkı Sezgin veya Şişko Nuri lakaplı sanatçı 1949’da Samsun’da doğdu.
Türk sinemasında canlandırdığı çocuk tiplemeleriyle tanınan Şişko Nuri lakaplı sanatçı Sıtkı Sezgin; On Küçük Şeytan, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Sihirli Cüceler, Bağrımdaki Ateş, Hesap Günü ve Adile Teyze isimli filmlerde rol aldı. 17 Ağustos Gölcük depreminde evini kaybetti. Sinemayı bıraktıktan sonra memleketi Samsun’a dönen oyuncu Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi’nde yaşamını sürdürüyordu..

Okçuluk Dünya Kupası Finalleri Samsun’da gerçekleşti

SAmsun’da düzenlenen Okçuluk Dünya Kupası Finalleri gerçekleşti. 2 gün süren organizasyona 6’sı Türk toplam 32 sporcu katıldı.Okçuluk Dünya Kupası Finalleri 29-30 Eylül tarihleri arasında Samsun Batıpark’da özel olarak hazırlanan yarışma alanında yapıldı.

Karadeniz’de ilk defa 3D Yazıcı ile hastaya titanyum kafatası takıldı

Karadeniz’de ilk kez kafatası kemiğinde eksik olan hastaya ‘3D yazıcı’ tekniğiyle titanyum parça takıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Samsun Yaşam

Samsun Yaşam hakkında en geniş derlenmiş şehir rehberi sitesidir. Yaşa, Keşfet, Eğlen..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı