Öne çıkanlarYaşam

Motosiklet ehliyeti almak isteyenler el kaldırsın

Motosiklet ehliyeti nasıl alırım?

Motosiklet sürmek, kimileri için bir tutkudur. Diğer araçlarda olduğu gibi motosiklet kullanırken trafik kurallarına uymak, kasksız trafiğe çıkmamak çok önemli. Bir diğer önemli unsur ise motosiklet ehliyeti. Peki, motosiklet ehliyeti nasıl alınır? Sürücü eğitmeni Ahmet Kaya, motosiklet ehliyeti alım aşamalarını sizler için anlattı.

MOTOSİKLET EHLİYETİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

Sürücü adayları MEB’e bağlı özel sürücü kurslarına başvurmaları gerekmektedir.

  • Kimlik fotokopisi 18 yaşını doldurmamış olanlardan veli veya vasi muvafakat namesi
  • Son 6 ay içerisinde çektirilmiş olan iki adet biyometrik fotoğraf
  • Mezuniyet diploması veya öğrenim belgesi fotokopisi
  • Adli sicil kaydı
  • Pratisyen veya uzman hekim tarafından verilen sağlık raporu
  • Herhangi bir sürücü belgesi varsa fotokopisi
  • Sınav ücretini kursiyerin kendisi veya sürücü kursu aracılığıyla yatırması ve makbuzu kendi dosyasına ekletmesi

MOTOSİKLET EHLİYET SINIFLARI NELERDİR?

Motosiklet ehliyeti A, A1, A2 olarak sınıflara ayrılır. A Sınıfı 600 cc ve üzeri motosikletler için istenen ehliyet sınıfıdır. A sınıfı ehliyet alabilmek için 24 yaşını doldurmuş veya en az 2 yıllık A2 belgesine sahip olmak gerekir. A sınıfı ehliyeti olanlar M, A1 ve A2 sürücülerinin kullanacağı tüm araçları kullanabilirler. A2 sınıfı ise 35 KW’yı geçmeyen 150 cc – 600 cc arası araçlar için geçerlidir. A2 sınıfı ehliyet sahipleri A1 ve M sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen tüm araçları sürebilir. A1 sınıfı 125 cc 11 KW’yı geçmeyen motosiklet için istenen ehliyettir. A1 ehliyeti alabilmeniz için 16 yaşınızı doldurmanız yeterlidir.

MOTOSİKLET EHLİYETİ NASIL ALINIR?

Teorik ve direksiyon eğitimini sürücü kurslarından alan sürücü adayları Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği tarihlerde yazılı ve uygulamalı sınavlara girerler.

Teorik sınav; sürücü kurslarından gerekli eğitimleri alan sürücü adaylarına, belirlenen yer ve tarihlerde e-sınav üzerinden veya yazılı olarak yapılan sınav türüdür. Kursiyerlere teorik sınavda araç tekniği, ilk yardım bilgisi ve trafik bilgisi konularından 50 soru sorulmaktadır. 100 puan üzerinden değerlendirmeye alınan bu sınavda 70 puan alan adaylar, başarılı sayılıp direksiyon sınavına alınmaktadır. Direksiyon sınavı ise kayıtlı olduğu sürücü kursunun araçlarıyla direksiyon eğitimini tamamlayan ve teorik sınavda başarılı olan sürücü adaylarının girecekleri sınav türüdür. Motosiklet ehliyeti alacaklar direksiyon sınavına iki aşamalı olarak girmektedirler. Aynı tarihte hem özel parkurda hem de trafik akışının olduğu güzergahlarda motosiklet kullanacaklardır. Sürücü adaylarına özel parkurda sınav yönetmeliği tarafından belirlenen şekilde engelleri başarılı bir şekilde aşması istenir.

MOTOSİKLET EHLİYETİ SINAV SÜRECİ NASILDIR?

Direksiyon sınavı 35 dakikadır. Kurs eğitmeni ve Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği komisyon, sınav yerinde hazır bulunur. Aday, koruyucu ekipmanlarını giydikten sonra sürüşe sınava hazır hale gelir. Komisyon, sürücü adayına, motosiklet ile ilgili sorular sorar. Ardından motosikleti çalıştırmasını ister. Aday, daha sonra parkur bölümünde yapılması gerekenleri yapmaya başlar. Sınavın son aşaması güzergah aşamasıdır. Aday, trafik akışına çıkmadan önce kulaklıklı telsizi takar. Eğitmen ve komisyon, trafik akışının olduğu güzergahta motor sürücüsünü takip eder. Gerekli gördüğü takdirde telsizle sürücü adayına müdahale eder. Motor sürücü adayı, belirlenen güzergahı da hatasız tamamladığı takdirde sınavı başarıyla geçer ve ehliyet almaya hak kazanır.

MOTOSİKLET EHLİYETİ İÇİN HAZIRLIK AŞAMASI NASILDIR?

Direksiyon sınav sonuçları sürücü kursları aracılığıyla aynı gün veya bir sonraki gün sınava giren sürücü adaylarına bildirilir. Birkaç haftalık süreçten sonra kayıtlı olduğu sürücü kursundan gerekli dosyasını alan adaylar belirlenen harçları ödeyerek emniyetin trafik şubelerinden ehliyetlerini alabilmektedirler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Samsun Yaşam

Samsun Yaşam hakkında en geniş derlenmiş şehir rehberi sitesidir. Yaşa, Keşfet, Eğlen..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı