GenelHaberlerÖne çıkanlarYaşam

Karadeniz’den Japonya’ya uzanan yolculuk

Samsunlu genç yönetmen Burak Doğan’ın, 2016 yılından itibaren yurtiçi ve yurtdışı film festivallerinde gösterilen ve toplam dört ödül alan Işıklık adlı kısa belgeseli Japonya’da online platform üzerinden Japonca altyazılı olarak gösteriliyor.

Samsunlu genç yönetmen Burak Doğan’ın, 2016 yılından itibaren yurtiçi ve yurtdışı film festivallerinde gösterilen ve toplam dört ödül alan Işıklık adlı kısa belgeseli Japonya’da online platform üzerinden Japonca altyazılı olarak gösteriliyor. Yahoo şirketi tarafından desteklenen SSFF & ASIA festival komitesi, yönetmen Burak Doğan ile iletişime geçerek belgeselin gösterim hakkını uzatma kararı aldı.

31 Mart’ta bitecek olan belgeselin gösterim hakkı 31 Ağustos 2019’a kadar uzatılmış oldu. Konu hakkında konuşan genç yönetmen; ”Öncelikle ülkemizde bulunan bir kültürün yurt dışında tanıtılması çok güzel bir şey. Hele de bunun belgesel film yoluyla yapılması benim için çok daha önemli bir konu. Uzakdoğudaki insanların Kuşköy’deki bu kültüre verdikleri önemi daha önce de biliyordum. Belgeselimle daha çok insanlara ulaşmanın sevinci yaşıyorum. İnşallah fragmanını yeni yayınladığım ve Anadolu’da farklı bir kültürü anlatan ‘Saya’ adlı belgeselimle de bunu başarırım’’ açıklamasında bulundu.

Japonya’da gösterilen Işıklık adlı belgesel, Giresun’un Çanakçı İlçesi’ne bağlı Kuşköy’de yıllardır konuşulan ve herkesin ilgisini çeken ıslık dilini konu alıyor. Belgeseli izlemek için tıklayın

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı