Öne çıkanlarSağlık

Çorba ile bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Diyetisyen Beyza Ünlü, samsunyasam.com’a kış mevsiminde sağlıklı beslenmenin püf noktalarını anlattı. Kötü hava şartları, yetersiz ve dengesiz beslenme, gibi faktörlerin hastalıklara davetiye çıkardığını kaydeden Ünlü, bağışıklık sistemini güçlendirmek için özellikle çorba içilmesini tavsiye etti

Diyetisyen Beyza Ünlü, samsunyasam.com’a kış mevsiminde sağlıklı beslenmenin püf noktalarını anlattı. Kötü hava şartları, yetersiz ve dengesiz beslenme, gibi faktörlerin hastalıklara davetiye çıkardığını kaydeden Ünlü, bağışıklık sistemini güçlendirmek için özellikle çorba içilmesini tavsiye etti

Diyetisyen Beyza Ünlü, kış mevsiminde sağlıklı beslenmenin yollarını samsunyasam.com okuyucuları için paylaştı. Ünlü, sağlıklı beslenmenin püf noktalarını şöyle anlattı:

Kış mevsiminde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta bağışıklık sistemimizi güçlendirmektir. Kötü hava şartları, yetersiz ve dengesiz beslenme, stres vb. birçok faktör kış mevsiminde hastalıklara daha kolay yakalanmamıza neden olmaktadır. Kış mevsiminde daha dirençli olmak için vitamin ve minerallerden zengin yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlayan A,C ve E vitaminlerinden zengin besinleri tüketmekte oldukça fayda var. Karalahana, pazı, havuç, balkabağı, lahana, ıspanak, kereviz, karnabahar, brokoli, ayva, greyfurt, kestane, elma, portakal, mandalina, nar, kivi gibi besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Portakal, mandalina, greyfurt, nar ve kivi gibi meyvelerin C vitamini içerikleri yüksektir. Bu meyveleri günlük olarak porsiyon kontrolünü sağlayarak tüketmek bizleri grip, nezle gibi hastalıklara karşı daha korunaklı hale getirmektedir.

Diyetisyen Beyza Ünlü

Balık tüketimi kış mevsiminde de oldukça önemlidir. Haftada 2 gün balık tüketmeliyiz. Kış mevsiminin gelmesiyle azalan güneş ışınları, yorucu iş şartları vb. kış depresyonunu tetiklemektedir. Depresyonla mücadelede omega-3 önemli bir besin kaynağıdır. Omega-3 alımını arttırmak için balık tüketimimizi de arttırmamız gerekmektedir.
Kış mevsiminde daha çok bol ve kalın kıyafetler giyilir, gündüzler kısalıp geceler uzar, havalar soğuduğu için fiziksel aktiviteler azalır. Bu nedenlerden dolayı vücuda farkındalık da azalmakta ve kışın kilo alımları daha çok yaşanmaktadır. Kilomuza dikkat etmek için porsiyon kontrollerimizi iyi ayarlamalıyız. Gün içerisinde her besin grubundan yeterli miktarda almak yani ihtiyacımız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri günlük gereksinimimize göre almamız vücudun koruma sisteminin sağlamlaştırılması için oldukça önemlidir. Her mevsimde olduğu gibi bu mevsimde de metabolizmamızı hızlandırmak amacıyla yeterli, dengeli ve sık aralıklarla beslenmeliyiz. Abur cubur tüketimimize de dikkat etmeliyiz.

KIŞ BESLENMESİ İÇİN 6 ÖNERİ;

Çorbadan korkmayın!

Soğuk havaların etkisini bir nebze de olsa azaltacak nefis bir çorbaya kim hayır diyebilir ki? Bol sebze, biraz kuru baklagiller ve biraz et ile yapılmış lezzetli bir çorba bağışıklık sistemimiz için oldukça yararlıdır.

Antioksidan içeren sebze ve meyveler tüketin!

Kış mevsiminin sebze ve meyveleri antioksidan içerikleri ve C vitamini içerikleri yüksek sebze-meyvelerdir. Porsiyon kontrolümüzü sağlayarak C vitamini alımımızı bu mevsimde arttırmalıyız.

Porsiyon kontrolüne dikkat!

Isınmak için gereken enerjiyle, bu mevsimde insanlar kendilerini fazla yemeye verebilirler. Yediğimiz besinlerin porsiyon kontrollerine dikkat etmeliyiz. Özellikle dikkatimizi yemekten başka bi yere çekebilecek ortamlarda yemek yememeliyiz. Yemeklerimizi yavaşça tüketmeliyiz.

Ara öğün-Ana öğün düzeni!

Yapılan bilimsel araştırmalarda öğün sıklığının arttırılmasının sadece iştah kontrolü üzerine değil LDL kolesterol, total kolesterol ve insülin düzeylerinin düzenlenmesinde de faydalı olduğu gözlenmiştir. Ana-ara öğün arası süre 3 saati geçmemelidir.

Ara öğün kurtarıcısı yeşil çay!

Yeşil çay bileşimindeki kateşin sayesinde kuvvetli bir antioksidandır. Ara öğünlerimizi yeşil çay ile keyiflendirebiliriz. Ancak tansiyon hastalarının yeşil çay miktarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ve tabii su tüketimini ihmal etmeyin!

Daha Fazla Göster

Samsun Yaşam

Samsun Yaşam hakkında en geniş derlenmiş şehir rehberi sitesidir. Yaşa, Keşfet, Eğlen..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı