Öne çıkanlarSağlıkYaşa

Yemek Yedikten Sonra Yapılan Yanlışlar

Yemeğin hemen ardından tok karnına yapılan bazı şeyler, sağlığa zararlı. İşte bu zararlı alışkanlıklardan en sık yapılan yanlışlar

Güzel bir yemeğin ardından pek çok şekilde keyif yaptığımız bir gerçek. İnternet sitelerinde ve çeşitli sağlık programlarında bu konuyla ilgili zaman zaman çeşitli araştırmalar ve röportajlar yayınlanıyor. Bu konuda yapılan çalışmaları derleyerek kısa başlıklar halinde bir araya getirdik. Yemeğin hemen ardından tok karnına yapılan bazı şeyler, sağlığa zararlı. İşte bu zararlı alışkanlıklardan en sık yapılan 5 tanesi:

  • Duş Almak

Yemekten hemen sonra tok karnına duş almak, yapılmaması gereken listesinde üst sırada. Özellikle yemeğin ardından alınan sıcak duş, son derece zararlı. Vücut yemeği sindirme amacıyla vücut sıcaklığını dengede tutmaya çalışırken, sıcak su kan akışını etkileyerek yemeğin sindirilmesini zorlaştırıyor.

Yemekten hemen sonra tok karnına duş almak, yapılmaması gereken listesinde üst sırada.
  • Çay İçmek

Kültürümüzde çayın apayrı bir yeri olduğu yadsınamaz bir gerçek. Özellikle Samsun gibi Karadeniz şehirlerinde çay tüketimi diğer bölgelere çok daha fazla. Maalesef yemeğin hemen ardından çay içmek, zararlı alışkanlıklar listesinde. Çaydaki demirin vücut tarafından sindirilememesi, yemeğin sindirimini de zorlaştırıyor. Bu nedenle yemekten sonra çay içmek için en az 1 saat geçmesi gerektiği belirtiliyor.

  • Meyve Yemek

Çayla beraber yemekten sonra sık yapılan şeylerden biri de meyve yemektir. Evlerde yemekten sonra ikram edilen meyveler, sindirimi zorlaştırdığı gibi kilo almamıza da neden oluyor. Yemeğin üzerine hemen meyve yemek, meyvenin sindirimini zorlaştırdığı için içerisindeki şekerini almamıza neden oluyor. Meyveler için en iyi tüketim zamanı ise sabahları veya aç karnına.

  • Yüzmek

Tok karnına yüzmek, kan akışının karına doğru gitmesine ve bu olayın vücutta kramp olmasına neden oluyor. Bu nedenle yemek yedikten sonra biraz bekleyerek, sindirim işlemi için vücudu rahatlamak gerekiyor.

Tok karnına yüzmek, kan akışının karına doğru gitmesine ve bu olayın vücutta kramp olmasına neden oluyor.
  • Uyumak

Yemekten sonra bastıran uykuya teslim olmak, birçoğumuzun yaptığı yanlışlardan. Uzmanlar her fırsatta uyumadan önce yemek yemenin zararlarından bahsediyor. Yemek yedikten sonra uyumak, yatar pozisyonda olduğumuz için midedeki asidin yemek borusuna doğru hareket etmesine neden oluyor. Ayrıca yemekten hemen sonra uyunduğunda diyafram daha çok kasılıyor ve bu da horlamaya sebep olabiliyor. Yemekten hemen sonra uyumak aynı zamanda obeziteye de yol açabiliyor.Yemekten sonra uyku için beklememiz gereken süre ise en az 2 saat.

Yemekten sonra bastıran uykuya teslim olmak, birçoğumuzun yaptığı yanlışlardan. Uzmanlar her fırsatta uyumadan önce yemek yemenin zararlarından bahsediyor.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Samsun Yaşam

Samsun Yaşam hakkında en geniş derlenmiş şehir rehberi sitesidir. Yaşa, Keşfet, Eğlen..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı