HaberlerÖne çıkanlarYaşam

Kadınlar ekmeklerini taştan çıkarıyor

Kendi imkanlarıyla kurdukları atölyelerinde taşları işleyerek birbirinden güzel eserler ortaya çıkaran kadınlar, ekmeklerini taştan çıkarıyor

Samsun’un İlkadım İlçesi’nde kurduğu atölyesinde mozaik eğitmenliği yapan Telli Kavrak, taşları işleyerek birbirden güzel eserler ortaya çıkartıyor. Taşı sanata dönüştürdüklerini kaydeden Kavrak, yetenekli ev hanımlarından oluşturduğu üretim ekibiyle ekmeklerini taştan çıkarıyor.

GÜZEL BİR AİLEYİZ

Mozaikle 15 sene önce tanıştığını kaydeden Kavrak, “Teknik ressamlığım ile birlikte mozaik eğitmeniyim. Yaklaşık 15 yıllık kurumsal iş deneyimimden sonra bir gezi esnasında mozaikle tanıştım. Ve daha sonra atölyeyi açmayı hedefledim. Atölyemizi açtığımız dönemde verdiğim kurslarda yetenekli ev hanımlarından oluşan bir üretim ekibi oluşturduk. Aynı zamanda onlara mesleki iş eğitimi ve iş olanağı sağlamış da bulunuyoruz. Atölyemizde bulunan ekiple birlikte güzel bir aile olduk. Atölyemizde taşı adeta sanata çeviriyoruz” diye konuştu.

SADECE ÜRETMEK İSTİYORUZ

Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş en eski sanatını ayakta tutmaya çalıştıklarını kaydeden Kavrak, “Atölyemde patron yok. Herkes işin sahibi. Böyle bir ekip anlayışıyla biz ilerliyoruz. Teknik ressam olmamın getirmiş olduğu bir artı da mozaik ürünlerinde boyutlu çalışıyorum. Tasarımlarımızın çoğunu kendim yapıyorum. Burada ekip arkadaşlarımla beraber üretiyoruz. Alışılagelmiş fabrikasyon ürünlerinin dışında kişiye özel ve birbirinin benzeri olmayan ürünler çıkarıyoruz. Ve geri dönüşüme atılan kırık seramikleri mozaiğe çeviriyoruz. Bu şekilde de çevreye katkımız olmuş oluyor. Mozaikle doğal taş, cam ve renkli seramikle çalışmalar yapıyoruz. Zemin çalışması ve duvar çalışmalarına kadar farklı çalışmalar çıkarıyoruz. Ürün yelpazesi geniş. İç mimarlarla birlikte farklı dekorasyon tasarımları da yapıyoruz.

Kendi adıma marka tescilimi aldım. Lisanslı web sayfamızı kurduk. Aynı zamanda da bu şekilde perakende satışlarımız oluyor. Hedefimiz ekibimle beraber ev hanımlarının bu işe dahil olmasını sağlamak.

Üretmek istiyoruz sadece. Biz ekmeğimizi taştan çıkaran kadınlarız. İstiyoruz ki bu alanda pazara açılalım. Biz de varız diyelim. Buradaki emeğin boşa gitmesini istemiyorum. Ekibimle beraber yol almak istiyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

Samsun Yaşam

Samsun Yaşam hakkında en geniş derlenmiş şehir rehberi sitesidir. Yaşa, Keşfet, Eğlen..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı