Sağlık

Elektronik Sigaralar Tütünden Zararlı mı?

Elektronik Sigaralar Tütünden Zararlı mı? “Dumansız nikotin: Tütün zararının azaltılması” başlıklı raporda, elektronik sigaralar ile tütün sigaralarının kullanımı karşılaştırıldı

İngiltere’nin saygın sağlık kurumlarından olan Kraliyet Sağlık Akademisi, elektronik sigaralar ile ilgili bilgi verdi. “Dumansız nikotin: Tütün zararının azaltılması” başlıklı raporda, elektronik sigaralar ile tütün sigaralarının kullanımı karşılaştırıldı. Araştırmada elektronik sigaraların, tütün sigaralarına oranla daha güvenli olduğu vurgulandı.

2007 yılında dünyada hızla yaygınlaşmaya başlayan elektronik sigara kullanımı konusunda farklı çevrelerce fikir ayrılıkları yaşanıyor. Bazı kesimler bunu tütün sigaralarından daha zararlı görürken, bir yandan da sigarayı bırakmak için bir geçiş işlevi gördüğüne inanılıyor. İngilitere’de yayınlanan araştırmada elektronik sigaraların uzun vadede sağlığa olası zararınıtam anlamıyla tahmin etmek mümkün olmasa da, veriler sigara ve tütün kullanımına atfedilen risklerin yüzde 5’ini geçmeyeceğine işaret ediyor.

Raporu değerlendiren Kraliyet Sağlık Akademisi Tütün Danışma Kurulu Başkanı Profesör John Britton, “Elektronik sigaranın giderek artan oranda, sigaranın yerine kullanılması olası riskleri ve faydaları açısından pek çok tartışmaya sebep olmaktadır.

Rapor bu ürünler hakkında var olan şüphelerin neredeyse tamamını bir tarafa bırakarak, bilinçli bir yasal çerçeve ile elektronik sigaraların, İngiltere’de, sigara kullanımının neden olduğu erken ölüm, çeşitli hastalık ve sağlık konusundaki sosyal adaletsizliklerin önüne geçilmesi yolunda ciddi bir katkı sağlanabileceğini ortaya koymaktadır” dedi.

Daha Fazla Göster

Samsun Yaşam

Samsun Yaşam hakkında en geniş derlenmiş şehir rehberi sitesidir. Yaşa, Keşfet, Eğlen..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı